Kombi Barı Nasıl Düşürülür?

Kombi barı nasıl düşürülür, güvenlik açısından oldukça önemli bir konudur. Kombi barının yükselmesi durumunda ciddi su sızıntıları ve olası patlama riski ortaya çıkabilir. Bu nedenle kombi barının stabil olarak kontrol edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması önem arz eder.

Kombi barı nasıl düşürülür, tahliye vanasını açarak basıncı minimize etmek ilk öncelik olmalıdır. Bu işlemi yaparken, kombinin altında yer alan boşaltma vanasındaki musluğu saat yönünün tersine çevirmeniz gerekir. Su seviyesinin yüksek olması, sistemin gereksiz yere daha fazla suyu ısıtmasına ve bunun sonucunda enerji kaybına neden olabilmektedir.

Yaşam alanlarımıza konfor katan kombiler kullanım sıcak suyu ihtiyacı ve ısınma ihtiyacı için son derece verimli iklimlendirme cihazları olarak öne çıkıyor. Pek çok iklimlendirme cihazında olduğu gibi kombilerde de kimi zaman birtakım arızalar ve istenmeyen durumlar meydana gelebiliyor. Bunlardan en sık karşılaşılanı da kombi basıncı ile ilgili durumlar.

Kombideki suyun hızlı azalma hızıyla kalorifer borusundaki su kaçağının büyüklüğü doğru orantılıdır, yani kombi su eksiltmesi ne kadar sık ve hızlıysa kalorifer borularındaki su kaçağı da o kadar büyüktür. Düzenli olarak kombiye su basmanıza rağmen basınç her gün düşmeye devam ediyorsa çok büyük olasılıkla tesisatta kaçak söz konusudur. Böyle bir durumda arızayı tek başınıza çözemezsiniz ve mutlaka bir tesisatçıdan destek almanız gerekir.

Kombi Barı Nasıl Düşürülür?

Kombi barının düşmemesi için gerekli tedbirlerin alınması ve düzenli olarak kontrol edilmesi, evdeki güvenliğin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Bu konuda dikkatli olmak ve gereken önlemleri almak, olası felaketleri önleyebilir. Kombi barının düşmesi, kombinin çalışma verimini olumsuz etkileyebilir ve hatta kombinin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle, kombi barını düşürmek önemlidir.

Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür?

Kombi sistemlerinin ideal olarak çalışabilmesi için gerekli olan su basıncı 1-1,5 bar arasındadır. Yükselen barı düşürmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. İlk olarak, kombiye su eklemek en temel yöntemdir. Kombinin barının düşmesi durumunda, kombiye su ekleyerek barı yeniden yükseltebilirsiniz. Bunun için kombinin doldurma musluğunu kullanmanız gerekmektedir. Sıklıkla karşılaşılan kombi arızaları nelerdir?

Kombi barının yükselmesinin en yaygın nedenlerinden biri basınç değeri problemleridir. Kombinin basıncı düşük olduğunda, su doldurulması gerektiği için kombi barı yükselir.

Kombideki sızıntılar, suyun kombiden dışarı çıkmasına neden olabilir ve bu da kombi barının yükselmesine yol açar.

Kombinin genleşme tankında bir sorun varsa, bu da kombi barının yükselmesine neden olabilir.

Kombinin valflerindeki sorunlar da kombi barının yükselmesine neden olabilir.

Bu problemlerin yanı sıra radyatörlerin bakımı da oldukça önemlidir. Radyatörlerin hava yaptığı durumlarda havasının alınması gerekmektedir. Hava alma bölümünü düz tornavida ile açtığınızda o bölgeden su tahliyesi yapılmaktadır. Su alırsanız eğer yükselttiğiniz basıncı düşürebilirsiniz. Basınç genelde 2,5 ya da 3 barı geçince yüksek demektir. Bu değere kadar su bastıysanız eğer radyatör havasını alarak basıncı düşürmeniz mümkündür.

Kombi Barı Nasıl Düşürülür?

Kombide Bar Yükselmesi Tehlikeli midir?

Kombi barını düşürmek için kombi sistemindeki su sızıntılarını kontrol etmek önemlidir. Kombi sistemindeki tesisat borularında veya kombi içindeki parçalarda oluşabilecek sızıntılar, cihaz barının düşmesine neden olabilir. Yoğun kullanım, kombinin daha hızlı aşınmasına ve kirlenmesine neden olabilir, bu nedenle daha sık bakım yapılması önemlidir. Kombinin yılda en az bir kez bakım yapılması önerilir. Bu bakım, genellikle:

  • Kombinin temizlenmesi,
  • Parçalarının kontrol edilmesi,
  • Elektrik tesisatının kontrol edilmesi,
  • Gaz basıncının ayarlanması,
  • Su basıncının kontrol edilmesi,
  • Egzoz sisteminin kontrol edilmesi,
  • Filtrelerin değiştirilmesi gibi işlemleri içerir.

Kombi, modern evlerin vazgeçilmez ısınma ve sıcak su kaynağıdır. Ancak kombinin düzgün çalışabilmesi ve uzun ömürlü olabilmesi için düzenli bakım gereklidir. Bu bakım süreçlerinden biri de kombi basınç düşürme işlemidir. Kombi yüksek basınç düşürme, cihazın içerisindeki su basıncını kontrol altında tutmanın önemli bir parçasıdır. Doğru basınç seviyesi, kombinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar ve enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca, basınç sorunlarının önlenmesi, cihazın uzun ömürlü olmasına katkı sağlar.

Bursa Yetkili Teknik Servis olarak, kombi tamir ve bakımına dair onarımları alanında uzman teknisyenleri ile yapmaktadır. Tüm soru ve sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.